Jak zbudować budynek energooszczędny?

Jak zbudować budynek energooszczędny?

Proste bryły, ogrody na dachach, ekologiczne materiały i inteligentne rozwiązania. Jak będą wyglądać nasze domy i mieszkania za 10, 20 czy 30 lat. Zielone budownictwo coraz bardziej podbija rynek. Ekodomy to już nie tylko panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Budynki coraz częściej projektowane są tak, by wtopić się w naturę.

Argumentów przemawiających za budową domu energooszczędnego jest co najmniej kilka. Oszczędność na rachunkach, najnowocześniejsze technologie wykonania, przy wykorzystaniu najlepszych jakościowo materiałów. To podstawowe zalety zielonego budownictwa. Domy eko gwarantują zużycie energii nawet o 50% niższe niż w standardowych budynkach. Mniejsze zużycie energii przekłada się na mniejszą emisję szkodliwych gazów do atmosfery.
Im dom mniejszy, tym mniejsze straty ciepła. Domy energooszczędne budowane są planie prostokąta z jedno- lub dwuspadowym dachem. Najczęściej z pominięciem wnęk, balkonów i tarasów, przez które ucieka najwięcej ciepła. Dobór odpowiednich materiałów jest kluczowy. Ekologiczne, naturalne, dzięki którym budynek jednoczy się z naturą to podstawa.

„Eko” trendy widać na każdym etapie projektowania domu zaczynając od ogrzewania, które wykorzystuje energie z wiatru, słońca czy wody. Dzięki temu nie mamy w domu kotłowni z opałem i kolosalnych rachunków za prąd, a wszystko wygodnie i z pożytkiem dla środowiska. Czy można oczekiwać czegoś więcej? Inwestując w ekologiczne instalacje zyskujemy przede wszystkim niezależność od dostawców energii.

„ENERGIS – budynek dydaktyczno-laboratoryjny Politechniki Świętokrzyskiej to przykład budownictwa eko. Inteligentny, energooszczędny, zasilany ze źródeł odnawialnych. Całkowicie samowystarczalny. Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują słońce do ogrzewania wody i wytwarzania energii do oświetlenia budynku. Pompy ciepła pozwalają na pobieranie jej z ziemi i powietrza.

Czy możliwe jest wybudowanie domu, który nie potrzebuje ogrzewania? Okazuje się, że tak. Dom pasywny to taki, który zużywa jak najmniej energii. W idealnym przypadku oddzielny system ogrzewania staje się wręcz zbędny. Budownictwo pasywne w Polsce dopiero zyskuje popularności, podczas gdy na Zachodzie tego typu budynki powstają od ponad 20 lat. Wariant pasywny rządzi się jednak bardziej rygorystycznymi prawami niż budownictwo energooszczędne. Dlatego tego typu projekty najczęściej realizowane są w Austrii, Szwajcarii i w Niemczech.

Wprowadził Politechnika Świętokrzyska